بهترین مدل‌های دریچه کولر و اسپلیت 2023- قیمت دریچه کولر1402

دریچه کولر


بهترین مدل‌های دریچه کولر و اسپلیت

 آیا می‌دانستید که کانال‌کشی و نصب دریچه کولر در ساختمان‌های مختلف به عنوان یکی از نیازهای ضروری مهندسان و پیمانکاران ساختمان برای افزایش راحتی افراد به شمار می‌آید. در بسیاری از مناطق ایران سیستم‌های گرمایش و سرمایش به عنوان یکی از تجهیزات اصلی و حیاتی در منازل شناخته می‌شوند.

انواع دریچه کولر

دریچه کولر با ویژگی‌ها ، عملکردهای منحصر به فرد خود و جنس ساخت به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که  شامل موارد زیر است.

دریچه‌کولر آلومینیومی

یکی از انواع دریچه‌های کولر، نوع آلومینیومی است. این نوع دریچه به طور گسترده‌ای در ایران استفاده می‌شود و یکی از پرکاربردترین محصولات در زمینه کولر است. ساختار چندمنظوره این دریچه با پره‌های عمودی در جلو و پره‌های افقی در پشت توجه کاربران و کارفرمایان را به خود جلب کرده است.

 این دریچه از جنس پروفیل آلومینیوم ساخته شده و دارای دمپری است که امکان تنظیم فشار هوا یا مسدودکردن ورود هوا را فراهم می‌کند. قاب و پره‌های این دریچه از جنس آلومینیوم پرسی ساخته شده و با رنگ کوره‌ای پودری به بازار عرضه می‌شوند.

یکی از ویژگی‌های مهم دریچه‌های کولری آلومینیومی امکان تغییر جهت پره‌های عمودی در جلوی دریچه است. به این ترتیب با وجود این ویژگی هوای خروجی از دهانه دریچه به راحتی به سمت چپ و راست یا مستقیم و به شکل دلخواه انتقال می‌یابد.

 همچنین تیغه‌های افقی به عنوان دمپر در قسمت پشت آن وجود دارند که قابلیت مسدود کردن جریان هوا و تغییر مسیر پرتاب هوا را دارا هستند. با استفاده از اهرمی که دسته کنترل آن بر روی نمای دریچه قرار دارد پره‌های افقی دمپر را می‌توان باز و بسته کرد.

بهترین مدل‌های دریچه کولر و اسپلیت

دریچه کولر

 

دریچه چیلر

 دریچه کولر چیلرها با استفاده از سیستم تهویه به منظور تنظیم درجه حرارت در بزرگراه‌ها و ساختمان‌های بزرگ استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها قادرند هوا را سرد کنند یا درجه حرارت را افزایش دهند.

عملکرد چیلر به تنهایی شامل استفاده از یک دستگاه مرکزی جهت تنظیم درجه حرارت و انتقال هوا از طریق کانال‌های مختلف به اتاق‌ها و فضاهای مشخص  است .جنس بدنه، جهت ،تعداد پره‌ها و نوع دریچه چیلر نیز تأثیر زیادی در عملکرد آنها دارند.

  دریچه هوای چهار طرفه

این دریچه فن کویل به گونه‌ای طراحی شده است که هوا را به صورت یکنواخت به سمت بالا، پایین، چپ و راست پخش میکند. این نوع از دریچه‌های کولر بیشتر در فضاهای بزرگ عملکرد مؤثری دارد.

دریچه چیلر خطی

 این نوع دریچه هوا به شکلی خاص و متمایز طراحی شده است و به زیبایی ساختمان کمک می‌کند. علاوه بر فضاهای داخلی می‌تواند در راهروها نیز استفاده شود.

دریچه مخفی چیلر

 نصب دریچه مخفی چیلر در قسمت پنهان فضاهای داخلی اگر چه در قسمت تنظیمات  از درجه حرارت جلوگیری می‌کند؛ اما  دریچه مخفی دستگاه‌های چیلر در طراحی داخلی هیچ  مزاحمتی ایجاد نمی‌کنند.

دریچه هوای از کف چیلر

این نوع دریچه هوا بیشتر برای فضاهای با سقف بلند و در مناطقی با آب و هوایی سرد مورد استفاده قرار می‌گیرد.


دریچه کولر آهنی

دریچه داکت اسپلیت کولرهای آهنی دارای دمپر هستند که برای تنظیم جریان هوا به محیط استفاده می‌شوند. دمپرها به صورت افقی در پشت دریچه و پره‌های عمودی روی قاب اصلی قرار می‌گیرند تا هوا به سمت هر سمتی که نیاز باشد هدایت شود.

این دریچه‌ها به صورت دیواری یا سقفی قابل استفاده و بهره‌برداری هستند.این دریچه‌ها به صورت عادی و سفارشی تولید و عرضه می‌شوند. در تولید دریچه‌های‌ کولر آهنی استفاده از ورق‌های ضخیم لازم نیست. این موضوع باعث می‌شود که دریچه در مقابل فشار ورودی هوا مقاومت کند و صدای اضافی نداشته باشد.

این موضوع باعث افزایش عمر استفاده از کولر می‌شود. دریچه‌های کولر آهنی در ساختار خود به طور دقیق شبیه به مدل آلومینیومی هستند با این تفاوت که جنس کولر آهنی از ورق روغنی است؛ بنابراین بخش‌های آن از جمله فریم، تیغه‌های هوا و پره‌های دمپر از ورق روغنی ساخته می‌شوند.

دریچه داکت اسپلیت

دریچه کولر

 

البته بهتر است بدانید که استفاده از ورق‌های ضخیم‌تر باعث کاهش لرزش و صدای پره‌ها می‌شوند. ویژگی‌های دریچه‌های کولر آهنی عبارت‌اند از:

  • ساختار قاب این دریچه از ورق روغنی با عرض ۳ سانت است. پس از اندازه‌گیری‌های لازم می‌توان پره‌های عمودی را جلوی قاب قرارداد. دمپرها به شکل قالب‌های قاشقی ساخته و یک دسته دمپر روی فریم متصل می‌شوند که به‌صورت هم‌زمان باز یا بسته می‌شوند.
  • برای ساخت آن بادخور به میزان ۰.۵ سانتی‌متر در هر طرف لازم است. این کار باعث می‌شود نصب دریچه در محل خود به راحتی امکانپذیر باشد.

در صورت نیاز به افزایش عرض فریم به‌راحتی می‌توان آن را در زمان ساخت تغییر داد. نصب دریچه‌های کولر آهنی به‌صورت پیچ از نمای قاب آن انجام می‌شود.

دریچه کولر لاکچری

دریچه‌های کولر لاکچری باتوجه‌به جنس ابعاد از ویژگی‌های ظاهری خاصی تشکیل شده‌اند. هر یک از این دریچه‌های کولر به پخش بهتر جریان هوای خنک در محیط کمک می‌کنند. در ابتدای روشن‌کردن کولر تنها مسیر مستقیم دریچه خنک می‌شود و شما رفته‌رفته شاهد کاهش دمای گرم فضای داخلی خواهید بود.

 انتخاب یک دریچه مناسب با فضای محیط داخلی منزل، اداره یا فروشگاه مدنظر امری مهم به شمار می‌رود.
مهم‌ترین ویژگی دریچه‌های کولر لاکچری پخش هوای خنک در روزهای گرم سال است. همچنین این دریچه‌ها دارای ویژگی‌های دیگری نیز هستند که به پخش جریان هوا در سیستم خنک‌سازی کمک می‌کنند.

 به عنوان‌مثال انتخاب جنس بدنه دریچه کولر از بین پلاستیک، گالوانیزه، آهن و دیگر آلیاژها بر میزان فرسایش و خوردگی بدنه  کولر تأثیرگذار است.

همچنین انتخاب طرح و رنگ مناسب دریچه‌های کولرهای لاکچری می‌توانند باعث افزایش هارمونی آن با سایر لوازم موجود در محیط داخلی شوند و نمای بصری فضای داخلی را بهبود ببخشند. نوع پره‌های دریچه کولر از ۴ حالت (بالا، پایین، چپ و راست) تشکیل شده و برگزیدن بهترین حالت آن بر اساس سلیقه هر فرد خواهد بود. هرچند  بهتر است بدانید محل نصب کولر نیز در انتخاب دریچه‌های کولر تأثیرگذار است.

درصورتی‌که کولر در قسمت‌های بالایی اتاق نصب شود، بهتر است  شما از پره‌های متغیر سمت بالا و پایین بهره ببرید؛ زیرا  در فصل زمستان در زمان برودت هوا  این حالت بسیار کاربردی است و شما می‌توانید با بستن ورودی هوا از پخش جریان هوای سرد در اتاق جلوگیری کنید.

دریچه کولر آبی متحرک

این محصول از مواد اولیه ABS  تولید می‌شود که استحکام و مقاومت بسیار مناسبی دارد؛ به دلیل کیفیت و سبکی وزن آن  این محصول در برابر فرسایش و خوردگی بسیار مقاوم است. دریچه‌های کولر آبی دارای دمپر جهت مسدود و باز کردن جریان هوا است.

 همچنین هنگام ارزیابی قیمت دریچه‌های کولر یکی از موارد مهم  که باید به آن توجه کنید. دستمزد متخصصان کارخانه است. خرید  انواع دریچه کولر آبی یکی از اقدامات اصلی در ساخت ساختمان‌ها است. با وجود تنوع در دریچه‌های موجود در بازار و تفاوت قیمت آنها خرید دریچه ممکن است چالش‌برانگیز باشد.

 هدف اصلی انتخاب دریچه‌های کولرآبی تنظیم هوا و سرمای ورودی به محیط است ؛بنابراین انتخاب ابعاد مناسب و جنس مناسب در این کولر ها نیز بسیار مهم است.

دریچه کولر لاکچری

دریچه کولر

 

دریچه کولر چوبی

 این نوع از دریچه‌های کولر که جنس چوبی دارد به عنوان یک گزینه زیبا و هماهنگ با دکوراسیون محیط  شناخته می‌شود. از این دریچه‌ها در برخی  از ساختمان‌ها برای برجسته‌کردن زیبایی و تطابق با محیط خود  استفاده می‌شود.

 تولیدکنندگان دریچه‌های کولر چوبی از متریال چوب برای ساخت این نوع دریچه برای تنظیم هوا استفاده می‌کنند. همچنین بهتر است بدانید که به دلیل زیبایی بی‌نظیر و جذابیتی که این دریچه‌ها در محیط‌های مسکونی ایجاد می‌کنند بیشتر موردتوجه مشتریان قرار می‌گیرند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *