تزریق واکسن کرونا در سنندج

همه شما به خوبی و تا حدودی با ویروس کرونا یا همان کووید-۱۹ (COVID-19) آشنایی دارید. ویروسی که ماه‌هاست با زندگی همه ما همراه شده و شرایط و نحوه زندگی را برای همه تغییر داده و زندگی بسیاری از افراد را در سراسر جهان زیر و رو کرده است، که در آن شهر سنندج نیز مستثنی از این قاعده نیست و هر روزه شاهد داغدار شدن خانواده های سنندجی هستید.در این مقاله برای راحت کردن خیال مردم به بحث تزریق واکسن کرونا در سنندج می پردازیم

تزریق واکسن کرونا در سنندج

تزریق واکسن کرونا در سنندج

بهتر است ابتدا کمی بیشتر با این ویروس آشنا شوید. کرونا ویروس به نام علمی Coronaviruses به گروهی از خانواده ویروسی کرونا ویرده تعلق دارد که از طریق عفونت دستگاه تنفسی سبب ایجاد بیماری کرونا یا همان کووید-۱۹ خواهد شد. خبر جالب اینکه تمامی کروناویروس ها از ۸ هزار سال قبل از میلاد وجود داشته‌اند.

کرونا ویروس نیز که مشتق از (COVID-19) همین خانواده است اغلب از طریق مشتعات تنفسی فرد آلوده یا ناقل به بیماری، مانند سرفه، عطسه، صحبت کردن یا تنفس به افراد سالم منتقل خواهد شد. طبق تحقیقات انجام شده تا کنون به طور کلی استنشاق هوای تنفس فرد آلوده و یا بیمار از شعاع یک متری او نیز احتمال سرایت بیماری وجود دارد. علاوه بر انتقال از طریق هوا با دست زدن بر نواحی آلوده به ویروس و تماس آن با چشمها، بینی یا دهان نیز فرد را مبتلا خواهد کرد که در این میان رحمی به پیر و جوان یا کودکان نخواهد کرد و همه در معرض خطر مبتلا قرار دارند.

پیشنهاد میشه این مقالات رو هم مطالعه بفرمایید :

تعمیر تلویزیون در سنندج – انواع برندها + قیمت تعمیرات در ۱۴۰۱

 

تاریخچه و پیدایش واکسن کرونا ویروس در سنندج

واکسن کرونا ویروس نیز همانند سایر واکسنها دارای ساختار مشابه و ضعیف شده ویروس به صورت غیر فعال است که با ورود به بدن موجب ایجاد ایمنی اکتسابی علیه ویروس کووید-۱۹ خواهند شد. برنامه واکسیناسیون یک پروسه بسیار طولانی است و به این معنا نیست که دیگر باید از رعایت کردن پروتکلهای بهداشتی دست کشید.

تزریق واکسن کرونا در سنندج

تزریق واکسن کرونا در سنندج

در واقع آمدن واکسیناسیون امیدی است به بازگشت سلامت به جامعه در کنار رعایت نکات بهداشتی به این امید که زندگی باری دیگر روی خوش خودش را به ما نشان بدهد.

اجرای برنامه ایمنی سازی علیه این ویروس در ایران در تاریخ ۲۱ بهمن ماه سال ۱۳۹۹ با وارد شدن اولین واکسن کرونا از روسیه به ایران به نام  اسپوتنیک ۵ و تزریق آن به پسر وزیر بهداشت آغاز گردید. مراحل تزریق واکسن کرونا در سنندج نیز همانند سایر شهرهای دیگر از بهمن ۱۳۹۹ برای ۱۸۰ نفر از پرسنل ICU بیمارستان توحید سنندج آغاز گردید. انجام واکسیناسیون در استان کردستان از شهرهای قروه و سنندج همزمان در یک روز آغاز گردید و تا به امروز ادامه داشته است.

 

“در مورد قیمت گاز اخوان بیشتر بخوانید”

 

انواع مراکز تزریق واکسن کرونا برای مردم سنندج

طبق دستورات و اعلامیه‌هایی از طرف سازمان بهداشت کشور برای واکسیناسیون مکانهایی مشخص گردیده است تا با حضور افراد در این مکانها اقدام به واکسینه کردن آنها نمایند.

در ابتدا شروع این واکسیناسون از مراکز بهداشت مناطق مختلف شهر انجام می‌شد. اما به تدریج با وجود مشکلات و معایبی که در این مراکز وجود داشت اقدام به احداث مراکز تجمیعی واکسیناسیون در کشور نمودند. هدف از احداث مراکز تجمیعی واکسیناسیون جدا سازی مراکز بهداشت از مراکز واکسیناسیون است.

تزریق واکسن کرونا در سنندج

تزریق واکسن کرونا در سنندج

مهمترین و اساسی‌ترین دلیل ایجاد چنین مرکزهایی (مراکز تجمیعی واکسیناسیون) رعایت مسائل بهداشتی برای شهروندان عزیز است. در مرکزهای بهداشت به دلیل محدود بودن فضا امکان فاصله گذاری اجتماعی کمتر خواهد بود در نتیجه شیوع بیماری در خود این مکان افزایش پیدا خواهد کرد.

یکی دیگر از معایب مراکز بهداشت به دلیل ارائه خدمات مختلف در این مرکزها است. از آنجا که در مراکز بهداشت خدمات مختلف دیگری بجز واکسیناسیون کرونا مانند غربالگری کودکان، ارائه خدمات به زنان باردار و واکسیناسیونهای غیر کرونایی نیز انجام می‌گیرد سلامت این افراد در این مرکز نیز به خطر می‌افتد.

مراکز تجمیعی واکسیناسیون در اصل مرکزهایی هستند که بزرگتر از مراکز بهداشت و رعایت پروتکلهای بهداشتی در آنجا نیز بیشتر و راحتتر خواهد بود. همچنین اغلب این مراکز دائمی خواهند بود و صرفاً جهت واکسیناسیون از آنجا استفاده خواهد شد. از مراکز تجمعی می‌توان به دانشگاه‌ها، سالنهای ورزشی و محیط هایی بزرگ حاوی تهویه مناسب نام برد. در ادامه با ما همراه باشید تا با تمامی مراکز بهداشت و تجمعی تزریق واکسن کرونا در سنندج آشنا شوید.

 

پیشنهاد میشه این مقالات رو هم مطالعه بفرمایید :

تعمیر لباسشویی در سنندج – بازدید در محل + ۱۰ سال سابقه کاری + شماره تماس

معرفی مراکز تزریق واکسن در سنندج

طبق گفته معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کردستان در حال حاضر بیش از ۱۰ پایگاه مرکز بهداشت و ۹ پایگاه تجمیعی تزریق واکسن کرونا در سنندج راه اندازی شده است.

مرکزهای تجمیعی تزریق واکسن کرونا در سنندج با همکاری مشترک دانشگاه کردستان و سپاه در جهت افزایش روند واکسیناسیون و حفظ سلامت همشهریان گرامی احداث شده‌اند. در تمامی شهرستانهای بانه، بیجار، دیواندره، سروآباد، قروه، کامیاران و مریوان هر کدام یک مرکز و در سنندج ۲ مرکز تجمیعی تزریق واکسن کرونا فعال است که به زودی تعداد این مراکز نیز افزایش خواهد یافت.

تزریق واکسن کرونا در سنندج

تزریق واکسن کرونا در سنندج

مراکز تزریق واکسن کرونا در سنندج به شرح زیر است:

 • مرکز بهداشت درمانی شهری سنندج: واقع در خیابان پاسداران، سه راه شریف آباد، جنب سازمان انتقال خون با شماره تلفن ۰۸۷۳۳۲۳۹۲۱۰
 • مرکز بهداشت مرکزی سنندج: واقع در خیابان طالقانی، خیابان صلاح الدین ایوبی با شماره تلفن ۰۸۷۳۲۲۶۶۵۳۱
 • مرکز بهداشت سمیه سنندج: واقع در محله جعفر آباد، خیابان نظام آباد، خیابان شیخان
 • مرکز بهداشت بهاران سنندج: واقع در شهرک بهاران، میدان بهاران جنب بیمارستان آریا
 • بیمارستان آریا: واقع در شهرک بهاران، میدان بهاران
 • مرکز وحدت: واقع در بلوار شبلی، جنب درمانگاه وحدت با شماره تلفن ۰۸۷۳۳۵۶۸۷۸۱-۲
 • آموزش و پرورش ناحیه ۲: مرکز واکسیناسیون معلمان
 • مرکز سلامت نبوت واقع در چهار راه سیروس
 • مرکز امام شافعی واقع در عباس آباد
 • مرکز جلالی زاده واقع در شریف آباد
 • مرکز شهید تعریف واقع در چهار باغ
 • مرکز صلاح الدین واقع در خیابان اردلان
 • مرکز امام غزالی واقع در خیابان حسن آباد
 • مرکز فخر رازی واقع در حاجی آباد
 • مرکز بانو بتول واقع در خیابان ادب
 • مرکز فارابی واقع در خیابان ۱۷ شهریور
 • مرکز ولایت فقیه واقع در فیض آباد
لیست مراکز تزریق واکسن

تزریق واکسن کرونا در سنندج

پیشنهاد میشه این مقالات رو هم مطالعه بفرمایید :

معرفی مراکز پلیس ۱۰+ در سنندج

 

معرفی مراکز تجمیعی تزریق واکسن کرونا در شهرستانهای استان کردستان:

 • شهرستان بانه: واقع در سالن مدیریت بحران شهرداری، واقع در جاده سلیمانیه رو به روی دبیرستان امام خمینی (ره)
 • شهرستان بیجار: واق در پایگاه تجمیعی شهری مدافعان سلامت در میدان آیت الله فاضل گروسی، خیابان آزادگان جنب حوزه علمیه امام صادق (ع)
 • شهرستان دیواندره: واقع در پایگاه تجمیعی شهرک شهدای سپاه واقع در شهرک شهدا، سالن ورزشی سر پوشیده فوتسال
 • شهرستان سروآباد: واقع در میدان شهید مرادی، دبیرستان سمیه
 • شهرستان قروه: واقع در استادیوم ورزشی شهید چمران واقع در خیابان فرمانداری، استادیوم ورزشی شهید چمران، رو به روی استخر کوثر
 • شهرستان کامیاران: واقع در سالن ورزشی مدرسه شهید رجایی کامیاران، واقع در خیابان سید جمال الدین اسد آبادی، خیابان مصطفی خمینی (ره)
 • شهرستان مریوان: واقع در بیمارستان بوعلی

مراقبتهای لازم بعد از تزریق واکسن کرونا

طبق گفته سازمان بهداشت جهانی و نتایج گزارشات ناشی از مراکز واکسیناسیون، افرادی که واکسنه شده‌اند در صورت مبتلا به ویروس کووید_۱۹ در مقایسه با افرادی که واکسیناسیون نشده‌اند دچار سختی زیادی نخواهند شد و با تزریق آن درصد بازگشت سلامت در آنها بسیار بیشتر و سریعتر خواهد بود.

مراقبتهای لازم بعد از تزریق واکسن کرونا

همچنین به گفته متخصصان باید فراموش نکنید که بعد از واکسیناسیون همچنان پروتکلهای بهداشتی را رعایت و از قانون فاصله گذاری، گذاشتن ماسک و شستن مرتب دستها پیروی کرد. بر اساس شایعات و اطلاعات نادرست از افرادی سود جو برخی بر این باورند که زدن واکسن کرونا فایده چندانی ندارد و یا دارای عوارض خطرناکی است.

بر خلاف این باورهای اشتباه شما با واکسیناسیون سطح ایمنی بدن خود را بالا برده و آمادگی بیشتری برای مقابله با بیماری خواهید داشت. بعد از واکسیناسیون رعایت برخی نکات برای حفظ سلامت خود بسیار ضروری است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • واکسن کرونا نیز همانند تمامی واکسنهایی که در طول زندگی تجربه داشته‌اید دارای برخی عوارض مانند قرمزی، تورم و گرمی در محل تزریق خواهد بود. بنابراین توصیه می‌شود اگر چپ دست هستید واکسن را در دست راست و اگر راست دست هستید در دست چپ تزریق کنید تا برای انجام فعالیت هایتان دچار مشکل نشوید.
 • محل تزریق واکسن را در صورت درد یا خارش دستکاری نکنید. می‌توانید در صورت نیاز در این محل از کمپرس آب گرم یا سرد نیز استفاده کنید.
 • در برخی از افراد علائمی چون تب، لرز یا کوفتگی عضلات نیز مشاهده می‌گردد که کاملاً طبیعی است و باید با مراقبت و ماندن در منزل و همچنین خوردن مایعات گرم از خود مراقبت کنید.
 • افرادی که بعد از زدن واکسن کرونا علائمی چون از دست دادن چشایی و بویایی، گلو درد، سرفه و آبریزش بینی دارند از علائم واکسن نیست و مربوط به ویروس کروناست که بدون داشتن اطلاع بدن شما ناقل بوده‌ و باید خود را قرنطینه کنید و در صورت حاد شدن اوضاع به پزشک مراجعه کنید.
 • علائم مربوط به واکسیناسیون به طور معمول از روز دوم آغاز می‌گردد و نباید ۱۸ تا ۲۴ ساعت بعد از زدن واکسن استحمام کرد.
 • در طول بازه زمانی مابین دوز اول و دوم باید به طور محسوسی از خود مراقبت کرد و چند روز اول بهتر است در خانه استراحت کنید.
 • در صورت داشتن درد و علائم دیگر خود سرانه دارو مصرف نکنید.
تزریق واکسن کرونا در سنندج

تزریق واکسن کرونا در سنندج

یک پیشنهاد برای شما

شما می‌توانید برای یافتن آدرس و شماره تلفن دقیق تمامی مراکز درمانی ذکر شده در بالا و همچنین هر مکانی را که نیاز داشته باشید از اپلیکیشن مکان یابی و خدمات شهری شارینو مختص شهر سنندج استفاده کنید. شما با نصب این اپلیکیشن می‌توانید هر مکانی را در سنندج که نیاز داشته باشید با دسته بندی آسان در اپلیکیشن شارینو بیابید.

شما کاربران عزیز میتوانید با مراجعه به سایت شارینو از سایر خدمات آن استفاده کنید از جمله :

طراحی سایت

طراحی اپلیکیشن

سئو در سنندج

تولید محتوا

پشتیبانی اینستاگرام

طراحی و ساخت تیزر

طراحی پوستر

طراحی لوگو

 

۱۸ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *