what is ssl

 

SSL چیست؛ اهمیت آن در امنیت وب سایت

زمانی که می خواهید اقدام به راه اندازی وبسایت کنید به ویژه اگر وبسایت شما فروشگاه آنلاین است، بالا بودن میزان امنیت وبسایت اهمیت زیادی دارد. در این شرایط باید بدانید که “SSL چیست”.

این گواهی در واقع به مخاطب و کسانی که به سایت شما مراجعه می کنند این اطمینان را می دهد که انجام تراکنش و هر نوع فعالیتی از امنیت بالایی برخوردار می باشد. در این مقاله به شما خواهیم گفت “گواهینامه SSL چیست” و در ادامه با مزیت‌های آن آشنا خواهیم شد.

گواهینامه SSL چیست؟

گواهی ssl

SSL چیست

یکی از انواع گواهینامه های آنلاین که برای راه اندازی وب سایت کسب و کارها به ویژه آنلاین شاپ ها که سایت فروشگاهی دارند ضروری است، گواهینامه SSL می باشد. این گواهینامه مانند یک سد دفاعی بین مرورگر و سرور سایت است. با پیشرفت تکنولوژی و افزایش گرایش مردم به فضای اینترنت و به تبع آن افزایش کسب و کارها و فروشگاه های آنلاین، ایجاد لایه های امنیتی ضرورتی انکار ناپذیر است.

از همین رو گوگل پروتکل HTTPS را برای استفاده مدیران وبسایت ها در نظر گرفته است. استفاده از این پروتکل کمک میکند تا تمامی داده های وبسایت اعم از اطلاعات و داده های ارسال شده از رایانه بازدیدکنندگان سایت و از وبسایت به بازدیدکنندگان در محیطی امن انجام شود. از همین رو توصیه می شود زمانی که  وبسایت را راه اندازی می کنید یا توجه به قابلیت های آن برای امنیت سایت برنامه ریزی شود. زمانی که می خواهید اقدام به راه اندازی وبسایت فروشگاهی یا تجاری کنید باید از همان زمان ثبت دامنه بدانید که چه برنامه ای دارید و براساس آن برای امنیت سایت چاره اندیشی کنید. وبسایت های فروشگاهی به دلیل انجام تراکنش های مالی باید از امنیتی بیشتر از وبسایت های معمولی برخوردار باشد. در این راستا دریافت گواهینامه SSL بسیار مفید و کمک کننده است. بدون این گواهینامه نه تنها مشتریان نمی توانند به وبسایت شما اعتماد کنند بلکه گوگل نیز آن را ناامن تشخیص می دهد.

نکته مهمی که لازم است بدانید اینکه وقتی برای خرید دامنه ir اقدام می کنید، دریافت گواهی SSL الزامی است. اما شاید برای شما سوال باشد که یک مخاطب از کجا بداند یک وب سایت امن است. به طور کلی داشتن موارد زیر نشان دهنده امنیت وب سایتی است که به آن مراجعه می کنید:

  • وجود یک قفل کنار آدرس URL سایت
  • وجود HTTPS قبل از دامنه

حتما بخوانید: انواع هاست کدامند

۴ مزیت آن

مزیت ssl

SSL چیست

اما شاید یک سوال دیگر وجود داشته باشد. اینکه چرا از گواهی SSL باید استفاده شود؟ پاسخ به این سوال را می توان در مزیت های آن یافت. از مهمترین مزیت های گواهی SSL می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- افزایش امنیت پرداخت ها از طریق وبسایت

یکی از مهمترین مزیت های این گواهینامه امنیتی است که برای درگاه های بانکی فروشگاه های آنلاین دارند. همانطور که میدانید اطلاعات کارت بانکی بعد امنیتی بالایی دارد از همین رو باید سایت امنیت زیادی برای حفظ اطلاعات کارت های بانکی مشتریان داشته باشد. وجود این گواهی به مشتری و مخاطب این امنیت را می دهد که اطلاعات بانکی آن ها محفوظ است و حریم خصوصی آن ها حفظ می شود.

۲- ارتقا امنیت رمز و حساب کاربری

فروشگاه های آنلاین گستره وسیعی از اطلاعات کاربران اعم از کسانی که در سایت حساب کاربری دارند تا کسانی که اقدام به خرید از سایت می کنند، را در اختیار دارند. این داده ها کمک می کند تا وبسایت بتواند مشتری وفادار خود را به راحتی تشخیص دهد و برای آن برنامه ریزی داشته باشد. از همین رو سایت ها اقدام به راه اندازی پنل های کاربری می کنند تا مراجعه کنندگان و مشتریان بتوانند با ایجاد حساب کاربری با رمز فضای اختصاصی را در فروشگاه آنلاین داشته باشند. همه این اطلاعات طعمه های مناسبی برای هکرها است. گواهی SSL سدی دفاعی برای حفاظت از اطلاعات کاربران ایجاد می کند و مسیر حمله های هکری را مسدود می کند.

۳- امکان جمع آوری اطلاعات مشتریان

ایجاد پروفایل و پنل کاربری برای مشتریان و مخاطبان علاوه بر اطلاعات مالی، اطلاعات زیادی از مشخصات مخاطبان در اختیار صاحبان وب سایت ها ایجاد می کند. این اطلاعات می تواند کمک کنند تا تولیدکننده و فروشنده بتواند اطلاعات جامعی از مخاطبان خود داشته باشند و برای آن برنامه ریزی کنند. این اطلاعات باید به شکل محفوظ و خصوصی باشد. گواهی SSL باعث افزایش امنیت سایت برای نگهداری از این اطلاعات دست اول و واقعی است.

۴- بهبود رتبه و سئوی سایت

مزیت مهم دیگری که این گواهی برای وبسایت ها به همراه دارد بهبود سئو و رتبه سایت و کمک به اجرای استراتژی سئوی سایت است. وجود گواهی SSL این پیغام را به گوگل می دهد که وب سایت مورد نظر امن است از همین رو مخاطب را در آن حفظ می کند. این موضوع باعث می شود که فروشگاه های آنلاین برای دریافت این گواهی ترغیب شوند.

جایگزین SSL: پروتکل TLS چیست

نتیجه گیری

حفظ امنیت سایت به ویژه برای فروشگاه های اینترنتی ضرورتی انکار ناپذیر است. اگر می خواهید از طریق وبسایت فروشگاهی خود اقدام به فروش خدمت و محصول کنید لازم است که اعتماد و اطمینان مخاطب را برای انجام تراکنش های بانکی جلب کنید. برای این منظور باید از گواهی SSL استفاده کنید. این گواهی به مخاطب این اطمینان را می دهد که اطلاعات شخصی و بانکی آن ها در وبسایت فروشگاهی شما در امنیت کامل است و نگرانی از این بابت نداشته باشند.  علاوه بر این وجود این گواهی می تواند به بهبود رتبه سایت شما نیز کمک کند. چرا که گوگل نیز وبسایت شما را به عنوان یک محیط امن برای مخاطب، در دسترس جستجوی او قرار می دهد.

این گواهی علاوه بر موارد گفته شده کمک می کند تا در وبسایت خود بانکی از اطلاعات مخاطبان و مشتریان وفادار خود داشته باشید و در مسیر فعالیت خود بتوانید محصولات و خدمات متناسب با جامعه هدف خود تولید کنید. از همین رو پیشنهاد می شود از همان ابتدای راه اندازی وبسایت فروشگاهی برای دریافت این گواهی و بالا بردن امنیت فروشگاه آنلاین خود گام های اساسی و ضروری را بردارید، تا در مسیر فعالیت با مشکل مواجه نشوید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *