دانشگاه اصفهان

دانشگاه اصفهان

دانشگاه اصفهان از بزرگ‌ترین و معتبر‌ترین دانشگاه‌های ایران بوده و بیش از ۱۰ دانشکده مهم را در خود جای داده است. مطمئناً با قبولی در یکی از ۴۵ گروه آموزشی این دانشگاه معتبر، آینده شغلی خود را تضمین کرده‌اید. همچنین در مدت زمان حضور در شهر اصفهان، می‌توانید از خوابگاه‌های این دانشگاه برای اسکان استفاده کنید.

در این دانشگاه حدود ۶۷۰ عضو هیئت علمی حضور داشته و البته همه این افراد به عنوان استاد تمام یا دانشیار در دانشگاه تدریس می‌کنند. طی این مقاله به بیان مطالبی جهت آشنایی بیشتر با دانشگاه اصفهان و انواع دانشکده‌های پرداخته شده است. در صورت علاقه‌مندی به موضوع آشنایی با دانشگاه اصفهان تا انتها همراه ما باشید.

دانشگاه اصفهان

دانشگاه اصفهان

 

 

تاریخچه دانشگاه اصفهان

هنگامی که آموزشگاه عالی بهداری به قسمت هزار جریب، انتقال پیدا کرد؛ دانشکده پزشکی نیز سال ۱۳۲۹ در مجاورت این آموزشگاه تأسیس شد. پس از چند سال اولین گام‌ها برای تأسیس دانشگاه اصفهان برداشته شد، قدم اول تأسیس دانشکده دارو‌سازی سال ۱۳۳۵ کنار دانشکده پزشکی بود.

دی سال ۱۳۳۷ دانشکده ادبیات جهت تدریس دو رشته زبان و ادبیات فارسی و همچنین زبان و ادبیات انگلیسی در کوی شاهزاده ابراهیم کار خود را شروع کرد. سپس در این دانشکده رشته‌های دیگری مانند زبان و ادبیات فرانسه سال ۱۳۳۸ و تاریخ و جغرافیا سال ۱۳۴۵ فعالیت‌های خود را آغاز کردند.

وجود این دانشکده‌های کنار یکدیگر در منطقه هزار جریب، روح تازه به دانشگاه اصفهان بخشید. سال ۱۳۴۳ به همت و تلاش‌های بی‌وقفه استاتید بی‌شماری مانند فاروقی، دانشکده‌های روانشناسی و علوم و تربیتی نیز در این دانشگاه تأسیس شدند.

سال ۱۳۴۷ دانشگاه اصفهان یک شکل کلی به واسطه الحاق مدرسه عالی کوروش کبیر به خود گرفت. البته در همین سال دانشکده علوم اداری و اقتصاد نیز تأسیس شد.

آشنایی بیشتر با دانشگاه اصفهان

یکی از دو دانشگاه برتر و بزرگ دولتی در شهر اصفهان، این دانشگاه بوده و همچنین دارای ۴۵ رشته آموزشی در ۱۴ دانشکده است. این دانشگاه به لحاظ رتبه‌بندی در بین دانشگاه‌های جهان اسلام، رتبه دوم را به خود اختصاص داده و همچنین رتبه چهارم دانشگاه‌های کشور در بخش علوم انسانی را از آن خود کرده است.

از نظر موقعیت جغرافیایی این دانشگاه در کنار میدان آزادی شهر اصفهان بوده و مساحت دانشگاه اصفهان چیزی بیشتر از ۳ میلیون متر مربع است. بنابراین با توجه به این میزان مساحت،  دانشگاه شهر اصفهان از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های ایران محسوب می‌شود.

دانشگاه از شرق به خیابان هزار جریب، جنوب به کوه صفه اصفهان و اتوبان اقارب پرست منتهی می‌شود. همچنین از غرب نیز به خیابان صفه منتهی شده و در ضلع غربی آن بیمارستان الزهرا اصفهان قرار دارد. همچنین در قسمت شرقی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به خوبی نمایان است.

دانشگاه اصفهان سال ۱۳۳۵ تأسیس شده و دانشکده‌های اصفهان و پزشکی تا سال ۱۳۶۵، با هم فعالیت می‌کردند. اما پس از نزدیک به ۳۰ سال فعالیت این دو دانشکده از هم جدا شده و دانشگاه علوم پزشکی به طور رسمی سال ۱۳۶۵ تأسیس شد.

آشنایی با دانشکده‌های دانشگاه اصفهان

دانشگاه شهر اصفهان بیش از ۱۴ دانشکده را در خود جای داده است. سالانه دانشجویان جدیدی وارد رشته‌های مختلف این دانشکده‌ها می‌شود؛ بنابراین در هر کدام از این دانشکده‌های دانشگاه، افرادی جدیدی دوران تحصیلات تکمیلی خود را آغاز می‌کنند.

شاید شما یکی از دانشجویان تازه وارد به این دانشگاه شهر اصفهان باشید؛ بنابراین داشتن اطلاعات کافی درباره دانشکده‌های مختلف و همچنین رشته‌های آن‌ها برای شما واجب است. زیرا این گونه هنگام ورود به دانشگاه، دچار سردرگمی یا استرس به دلیل عدم شناخت از محیط دانشگاه نصف جهان اصفهان، نمی‌شوید.

مطمئناً مدیریت امور آموزشی دانشگاه اصفهان، هنگام ثبت نام در هر یک از این دانشکده‌ها مانند دانشکده علوم پایه دانشگاه اصفهان به شما کمک می‌کنند. در ادامه به معرفی برخی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین دانشکده‌ها در کنار رشته‌های تحصیلی آن‌ها پرداخته شد است.

آشنایی با دانشکده‌های دانشگاه اصفهان

آشنایی با دانشکده‌های دانشگاه اصفهان

 

 

 

دانشکده علوم و فناوری‌های نوین

در این دانشکده رشته‌های جذاب و متنوعی برای دانشجویان وجود دارد. البته اساتید ماهر و با تجربه مطالب رشته‌های این دانشکده را با جان و دل، به دانشجویان می‌آموزند؛ اما از اصلی‌ترین رشته‌های دانشگاه علوم و فناوری‌های نوین می‌توان به رشته مهندسی نانو، زیست فناوری در سه سطح کارشناسی، ارشد و دکتری اشاره کرد.

در صورتی که علاقه‌مند به ادامه تحصیل در رشته مهندسی هسته‌ای هستید، می‌توانید هر سه سطح کارشناسی، ارشد و دکتری را در این دانشکده زیر نظر برترین اساتید ادامه بدهید.

دانشکده حمل و نقل و ترافیک

در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه اصفهان دو رشته مهندسی حمل و نقل و مهندسی راه آهن، برای ادامه تحصیل دانشجویان علاقه‌مند وجود دارد. در صورتی که تمایل به ادامه تحصیل در یکی از این دو رشته هستید، بدون تردید به دانشکده حمل و نقل و ترافیک دانشگاه مراجعه کنید.

دانشکده شیمی

سال ۱۳۴۳ دانشکده شیمی دانشگاه شهر اصفهان، تأسیس شده و نخستین دانشجویان این دانشکده در رشته‌های فیزیک و شیمی تحصیل خود را شروع کردند. مهر سال ۱۳۴۳ به صورت مستقل گروه شیمی، کار خود را شروع کرده و سال ۱۳۴۴ دانشجویانی را در رشته‌های شیمی محض و دبیری شیمی مقطع کارشناسی پذیرفت.

سپس برای نخستین بار دانشجو‌های را در مقطع کارشناسی سال ۱۳۶۷ پذیرفت. چند سال یعنی بین سال‌های ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۳، دوره‌های آموزش شیمی در مقاطع کارشناسی و دکتری راه‌اندازی شد. سال ۱۳۹۱ هیئت امنای دانشگاه اصفهان، گروه شیمی به دانشکده را ارتقا پیدا کرد.

در حال حاضر این دانشکده بیش از ۵۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی در رشته‌های مختلف دارد که برخی از آن‌ها، عبارت هستند از:

 • شیمی آلی
 • شیمی محض
 • شیمی معدنی
 • شیمی پلیمر
 • شیمی فیزیک

بنابراین اگر شما علاقه‌مند به ادامه تحصیل در رشته‌های شیمی در دانشکده شیمی هستید، می‌توانید از آزمایشگاه‌ها و تجهیزات منحصر به فرد آن بهره ببرید. همچنین به دلیل وجود مراکز پژوهشی متعدد، این دانشکده را تبدیل به یکی از مجهز‌ترین و پیشرفته‌ترین دانشکده‌های ایران کرده است.

دانشکده شیمی

دانشکده شیمی

 

 

 

گروه مهندسی برق

سال ۱۳۸۰ برای اولین بار دانشگاه شهر زیبا اصفهان، گروه مهندسی برق را تشکیل دادند تا افراد علاقه‌مند به ادامه تحصیل در این رشته، امکان درس خواندن را داشته باشند. برای اولین این گروه ۳۵ دانشجو برای سال تحصیلی ۱۳۸۱ الی ۱۳۸۲ کار خود را آغاز کرد.

البته مسئولان و هیئت مدیره دانشگاه برای تشکیل این گروه مهندسی برق، اهداف خاصی را تدوین کرده‌اند. بدون تردید بهترین و مهم‌ترین هدف این دانشکده تربیت دانشجو به کارشناسان در عرصه طراحی، نظارت، بهره‌برداری و مدیریت نگهداری از سیستم‌های الکتریکی و برقی است.

البته این گروه مهندسی در سال تحصیلی ۱۳۸۴ الی ۱۳۸۵، ۹ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد پذیرفت. البته سال ۱۳۷۸ دانشجویان رشته دکتری، نیز امکان ادامه تحصیل را در این دانشگاه شهر اصفهان پیدا کردند؛ بنابراین اگر در رشته مهندسی برق دانشگاه شهر اصفهان، پذیرفته شدید؛ می‌توانید تمام مقاطع تحصیلی را در این دانشگاه ادامه دهید.

دانشگاه مجازی

سال ۱۳۸۱ برای اولین در کشور، دانشگاه مجازی اصفهان راه‌اندازی شد. در حال حاضر ۱۳۹۲ دوره پردیس این دانشکده، دوره پردیس راه‌اندازی کرد. در حال حاضر شما و دیگر دانشجویان می‌توانید در پردیس دانشکده کامپیوتر و ریاضی خوانسار، فرایند تحصیل را به صورت مجازی انجام دهید.

همچنین در مرکز آموزش عالی شهر رضا ۵۵ گروه آموزشی در عرصه‌های علوم انسانی، فنی و مهندسی و همچنین زبان‌های خارجه فعالیت دارد.

دانشگاه علوم تربیتی

این دانشکده شامل رشته‌های تحصیلی متعدد و در مقاطع مختلف تحصیلی است که اصلی‌ترین آن‌ها، شامل لیست زیر هستند:

 • برنامه‌ریزی آموزشی مقطع کارشناسی ارشد
 • تکنولوژی آموزشی مقطع کارشناسی
 • برنامه درسی مقطع دکتری
 • مدیریت آموزشی مقطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • فلسفه آموزش و پرورش مقطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی مقطع کارشناسی

در صورتی که به هر یک از رشته‌های علوم تربیتی علاقه‌مند بوده و خواهان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر هستید، حتماً دانشکده علوم تربیتی دانشگاه معتبر اصفهان را انتخاب کنید تا از تجربه و آموزش اساتید برتر آن بهره‌مند شوید.

دانشگاه علوم تربیتی

دانشگاه علوم تربیتی

 

 

 

دانشکده آمار

در این دانشکده رشته آمار در هر سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری تدریس می‌شود؛ بنابراین اگر به رشته آمار علاقه‌مند هستید، می‌توانید پس از قبولی در مقطع کارشناسی در دانشکده آمار دانشگاه شهر اصفهان، سایر مقاطع تحصیلی را نیز طی کنید.

مطمئناً این روند تحصیل از مقطع کارشناسی تا دکتری در دانشکده آمار اصفهان، منجر به طی شدن فرایند تحصل بدون دغدغه‌ای برای شما می‌شود. زیرا شما با فضای دانشکده، شهر اصفهان و اساتید حاضر در این دانشکده کاملاً آشنایی دارید.

دانشکده علوم پایه

دانشکده علوم پایه اصفهان، دارای رشته‌های مختلفی است. از اصلی‌ترین رشته‌های این دانشکده معتبر دانشگاه شهر اصفهان، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زیست‌شناسی با گرایش میکروبیولوژی، جانور‌شناسی، ژنتیک و گیاه‌شناسی در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری
 • زمین‌شناسی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری
 • فیزیک مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری
 • ریاضیات محض مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری

دانشکده تربیت بدنی

بدون شک یکی از جذاب‌ترین رشته‌های دانشگاهی دانشگاه نصف جهان اصفهان، رشته تربیت بدنی است. این رشته در دانشکده تربیت بدنی اصفهان در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تدریس می‌شود.

همچنین در این دانشکده جهت انجام انواع رشته‌های ورزشی مانند فوتبال یا والیبال، باشگاه دانشگاه اصفهان کاملاً مجهز است.

دانشکده ادبیات و علوم انسانی

یکی از اولین و مهم‌ترین دانشکده‌های دانشگاه نصف جهان اصفهان، دانشکده ادبیات و علوم انسانی است. در این دانشکده رشته‌های مختلفی در تمام مقاطع تحصیلی زیر نظر برترین اساتید، تدریس می‌شوند. از مهم‌ترین رشته‌های تحصیلی این دانشکده، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فلسفه
 • تاریخ
 • ادبیات فارسی
 • جغرافیا
 • جامعه‌شناسی

دانشکده ادبیات و علوم انسانی

 

 

 

دانشکده علوم مهندسی

بدون تردید از پرطرفدار‌ترین رشته‌های کنکور ریاضی و فیزیک، شاخه مهندسی است. در صورتی که شما نیز علاقه‌مند به مهندس شدن هستید، می‌توانید از بین انواع رشته‌های دانشکده علوم مهندسی، یکی را انتخاب کنید تا بر اساس رتبه کنکور خود در آن رشته پذیرش شوید.

اما از اصلی‌ترین رشته‌های مهندسی دانشکده علوم مهندسی دانشگاه اصفهان، می‌توان به لیست زیر اشاره کرد:

 • مهندسی فناوری اطلاعات در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • مهندسی پزشکی گرایش بیو مکانیک و بیو الکتریک در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • مهندسی تقشه برداری
 • مهندسی شیمی گرایش فرایند در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری
 • مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار و سخت‌افزار در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری
 • مهندسی برق گرایش‌های قدرت، مخابرات، الکترونیک و کنترل در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری
 • مهندسی بیو تکنولوژی
 • مهندسی عمران
 • مهندسی مکانیک

یک نکته بسیار مهم در رابطه با گروه مکانیک دانشگاه اصفهان در کنار گرایش‌های حرارت و سیالات، وجود گرایش عمومی است؛ بنابراین دست شما در زمان انتخاب رشته و ادامه تحصیل در رشته مهندسی مکانیک اصفهان، کاملاً باز است.

دانشکده علوم اداری و اقتصاد

در دانشکده علوم اداری و اقتصاد، رشته‌های مختلفی تدریس می‌شوند. شما از بین این رشته‌های دانشگاه اصفهان دانشکده علوم اداری و اقتصادی، می‌توانید بهترین را برای خود انتخاب کنید. سپس با ادامه تحصیل در آن رشته در یکی از بهترین دانشگاه‌ها ایران و زیر نظر اساتید برتر، آینده شغلی خود را تضمین کنید.

از رشته‌های دانشکده علوم اداری و اقتصاد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدیریت با گرایش‌های دولتی، صنعتی و بازرگانی
 • علوم سیاسی
 • حسابداری
 • اقتصاد با گرایش نظری و بازرگانی

دانشکده علوم اداری و اقتصاد

 

 

 

دانشکده زبان‌های خارجی

یادگیری زبان‌های خارجی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. البته بسیاری از افراد به دلیل رفتن به مراکز خصوصی، آموزش‌های لازم برای مکالمه زبان انگلیسی و برخی فرانسه را تا حد بسیار زیادی آموخته‌اند. اما فرایند یادگیری زبان خارجی در دانشگاه، کاملاً متفاوت است.

در دانشکده زبان‌های خارجی اصفهان، زبان متعددی به دانشجویان آموزش داده می‌شود. دانشجویان بر اساس علاقه پس از قبولی در کنکور، می‌توانند از بین رشته‌های دانشکده زبان خارجی یکی را انتخاب کنند. از اصلی‌ترین رشته‌های مورد آموزش در این دانشکده، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • زبان فرانسه
 • مترجمی زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری
 • زبان عربی
 • زبان آلمانی
 • زبان و ادبیات انگلیسی مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • زبان چینی مقطع کارشناسی
 • زبان ارمنی

مراکز تحقیقاتی دانشگاه اصفهان

دانشگاه اصفهان دارای مراکز و پژوهشکده‌های مختلفی است؛ بنابراین شما به عنوان دانشجو این دانشگاه، امکان حضور در هر یک از این مراکز پژوهشی و تحقیقاتی را دارید. مسئولان دانشگاه نیز همه تلاش خود را به کار می‌گیرند تا به شما در تحقق یافتن ایده‌ها کمک کنند.

پژوهشکده‌های دانشگاه اصفهان:

 • پژوهشکده اقتصاد
 • پژوهشکده انرژی
 • پژوهشکده آلاء
 • پژوهشکده علوم جغرافیایی
 • پژوهشکده محیط زیست
 • پژوهشکده مدیریت

مراکز پژوهشی دانشگاه اصفهان:

 • مرکز پژوهشی پردازش و سامانه‌های هوشمند
 • مرکز پژوهشی روانشناسی صنعتی و سازمانی
 • مرکز پژوهشی فراورده‌های زیستی و طبیعی
 • مرکز پژوهشی فناوری ارتباطات رسا
 • مرکز پژوهشی مهندسی فرایند

قطب‌های علمی دانشگاه اصفهان:

 • قطب علمی آنتی اکسیدان‌های گیاهی
 • قطب علمی جبر باناخ
 • قطب علمی جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری- منطقه‌ای
 • قطب علمی مطالعات حوزه‌های مربوط به فرهنگ و تمدن شیعه در دوران صفویه
 • قطب علمی مطالعات کاربردی و بنیادی مرتبط با حوزه ادب عرفانی
 • قطب علمی روانشناسی معنویت و شادی
 • قطب علمی اقتصاد بین‌الملل
 • قطب علمی آلاینده‌های زیست محیطی
 • قطب علمی اقتصاد و برنامه‌ریزی شهری

گروه‌های پژوهشی دانشگاه اصفهان:

 • گروه پژوهشی اپتیک کوانتومی
 • گروه پژوهشی رستا
 • گروه پژوهشی تصحیح متن و نسخه پژوهی

اندیشکده‌های دانشگاه اصفهان:

 • اندیشکده آینده پژوهی

کتابخانه مرکزی دانشگاه اصفهان

کتابخانه مرکزی دانشگاه فعالیت‌های خود را از سال ۱۳۴۸ شروع کرده و مجموعه نفیسی از بهترین کتاب‌های ایرانی و لاتین در آن مرکز قابل مشاهده است. البته این مجموعه بزرگ علاوه بر کتاب، دارای منابع دیگری نیز است که اصلی‌ترین آن‌ها عبارت هستند از:

 • کتاب‌های مرجع
 • روزنامه و مجلات جدید و قدیمی
 • منابع علمی الکترونیک

بنابراین شما و دیگر دانشجویان حضار در این دانشگاه می‌توانید از این گنجینه بزرگ استفاده کنید. البته در طی چند سال گذشته روند توسعه کتابخانه، گسترش پیدا کرده و این کتابخانه تبدیل به قلب عملی دانشگاه شهر اصفهان شده است.

کتابخانه مرکزی دانشگاه، ۲۴ کتابخانه دانشکده‌ای و گروهی را تحت پوشش خود گرفته و نیاز دانشجویان در کنار اساتید این مراکز را رفع می‌کند. البته با توجه به پیشرفت‌های بشر بسیاری از منابع چاپی حاضر در این مرکز بزرگ، به شکل دیجیتال و مجازی تبدیل شده‌اند تا راحت‌تر در اختیار دانشجویان قرار بگیرند.

البته دانشگاه شهر اصفهان جهت ایجاد این کتابخانه مرکزی، اهدافی را در نظر گرفته است که اصلی‌ترین آن‌ها، شامل لیست زیر است:

 • ایجاد محیط مناسب برای علاقه‌مند به آموزش
 • تمرکز و جمع‌آوری تمام منابع اطلاعاتی و امکان دسترسی آسان برای متقاضیان
 • کمک و یاری رساندن به محققان هنگام انجام تحقیقات تخصصی و گسترده
 • انجام فرانید اطلاع‌رسانی در همه حوزه‌های علمی
 • جمع‌آوری منابع وسیع و کاربردی از کتاب‌های چاپی فارسی و غیر فارسی، اسناد، نشریه‌های دوره‌ای، نسخ خطی و مواد بصری و سمعی

مزیت تحصیل در دانشگاه اصفهان

در صورتی که با توجه به رتبه کنکور امکان ادامه تحصیل در دانشگاه اصفهان را پیدا کردید، باید شما را جزء خوش‌شانس‌ترین دانشجویان ایران قرار داد. حضور در این دانشگاه مزیت‌های بی‌شماری را با خود برای شما به همراه دارد که اصلی‌ترین آن‌ها، شامل لیست زیر است:

 • در صورتی که ‌ایده تازه در زمینه‌های مختلف داشتید، می‌توانید به مرکز رشد و کارآفرینی دانشگاه معتبر اصفهان مراجعه کنید. این مرکز تمام امکانات لازم برای تبدیل ایده شما به یک نتیجه مؤثر را فراهم می‌کند. همچنین دور‌های مختلف آینده نگری یا آینده‌سازی را در بخش‌های مختلف کسب و کار برگزار می‌کند.
 • دانشگاه نصف جهان اصفهان داری ۱۰ مرکز پژوهشی، ۳۵ گروه پژوهشی و ۲۰۰ مرکز آزمایشگاه آموزشی و پژوهشی است؛ بنابراین شما به عنوان دانشجو یکی از رشته‌های آموزشی نیاز‌مند به آزمایشگاه، می‌توانید بدون نگرانی و دغدغه فعالیت‌های خود را انجام دهید. البته افراد حاضر در این مراکز در راه رسیدن به موفقیت تحقیقات پژوهشی به شما کمک می‌کنند.
 • مطمئناً شما نیز متوجه اوضاع بد اقتصادی و کمبود اشتغال شده‌اید. دانشگاه اصفهان و تمام مراکز آموزشی و پژوهشی آن همه تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا شما و دیگر دانشجویان را برای رسیدن به موفقیت همراهی کنند. در صورت پذیرش در این دانشگاه، خیلی زود می‌توانید عضو یکی از این مراکز آموزشی یا پژوهشی شوید تا‌ ایده‌های خود را به عمل نزدیک کنید.
 • سایت گرین متریک دانشگاه اصفهان را در بین ۴۲ دانشگاه برتر کشور ایران، رتبه ۷ را اعطا کرده و همچنین از بین ۹۵۶ دانشگاه ۸۰ کشور سراسر دینا، رتبه جهانی ۲۶۶ را برای سال ۲۰۲۱ در نظر گرفته است. البته رتبه‌بندی سایت گرین متریک، نشان دهنده تعهد دانشگاه به مسائل توسعه و همچنین وفاداری به محیط زیست است.
 • یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های حضور در دانشگاه شهر اصفهان جهت ادامه تحصیل، وجود اتاق‌های فکر و واحد ارتباط بین دانشجویان دانشکده‌های مختلف است. شما با حضور در این اتاق‌های فکر و برقراری ارتباط با دیگر دانشجویان رشته‌های مختلف آموزشی، می‌توانید ساعت گفتگو کنید. همچنین امکان استفاده از تجارب دانشجویان سال بالایی را نیز دارید.
 • این دانشگاه معتبر دارای دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی بوده و در زمینه‌های آموزشی یا پژوهشی، کنگره‌ها و کنفرانس‌های متعددی سالانه برگزار می‌کند؛ بنابراین شما امکان استفاده از این همایش‌ها را پس از قبولی در این در این دانشگاه دارید.
 • موقعیت جغرافیایی دانشگاه شهر اصفهان به گونه‌ای است که امکان دسترسی به تمام نقاط شهر را در کوتاه‌ترین زمان دارید. در صورتی که در یکی از دانشکده‌های این دانشگاه قبول شدید، می‌توانید با اتوبوس‌های بی ‌آر تی یا مترو، خود را به موقع جهت شرکت و حضور هنگام شروع کلاس‌های دانشگاه اصفهان برسانید.

مزیت تحصیل در دانشگاه اصفهان

 

 

 

عیب‌های دانشگاه اصفهان

در کنار تمام مزیت‌های عالی که برای دانشگاه اصفهان باید برشمرد، این دانشگاه معایبی است که اصلی‌ترین آن، عبارت هستند از:

 • بدون تردید یکی از مهم‌ترین عیب‌های دانشگاه شهر اصفهان، سخت گیر‌های استاتید به دانشجویان در امر تدریس و نمره دهی است. این مسئله باعث شده است که بسیاری از دانشجویان که توجه به درس نمی‌کنند، سنوات تحصیلی آن‌ها افزایش پیدا کند.

اما یک نکته بسیار مهم در رابطه با سخت‌گیری‌های اساتید این است که دانش آموختگان این دانشگاه، از سطح علمی بسیار بالایی بهره‌مند می‌شود. در نتیجه امکان تحصیل مقاطع تحصیلی را در دانشگاه برتر استان‌های دیگر داشته و همچنین به لحاظ شغلی نیز، آینده آن‌ها تضمین می‌شود.

 • یکی از اصلی‌ترین عیب‌های دانشجویان برای دانشگاه معتبر اصفهان بیان می‌کنند، وجود غذای بد در برخی از روز‌های است. البته واحد اتوماسیون تغذیه دانشگاه تمام تلاش خود را به کار گرفته است که غذا‌های دانشگاه از کیفیت بهتر و مطلوب‌تری برخوردار شوند.

البته طی اخبار دانشگاه اصفهان در مدت زمان اخیر، اوضاع غذا‌های سلف دانشگاه بهبود پیدا کرده است.

 • خوابگاه برای دانشجویان شهرستانی و غیر بومی اصفهان، بسیار با اهمیت است. در برخی از اوقات به دلیل تعداد دانشجویان متعدد تازه وارد، احتمالاً در زمینه خوابگاه برخی با مشکل روبرو شوند. البته مسئولان برای خوابگاه دانشگاه اصفهان، تمهیداتی را‌ اندیشیده‌اند. آن‌ها با معرفی خوابگاه متأهلی دانشگاه اصفهان یا مجردی از نوع خصوصی، تا حد بسیار زیاد معضل دانشجویان را بر طرف کرده‌اند.

اصلی‌ترین امکانات دانشگاه اصفهان

دانشگاه اصفهان یک محوطه تقریباً ۳ میلیون متر مکعب را شامل می‌شود. مسئولان این دانشگاه جهت رفاه حال دانشجویان، امکانات متعددی در زمینه‌های فرهنگی و ورزشی در کنار رفاهی فراهم کرده‌اند. به طور مثال در طی سال‌های گذشته دانشگاه از نظر پذیرش دانشجویان در خوابگاه، با مشکل مواجه نشده است.

این دانشگاه حدود ۵۰ هزار دانشجو داشته و مسئولان به خوبی توانسته‌اند با تهیه خوابگاه‌های پسرانه و دخترانه، معضل اسکان آن‌ها را برطرف کنند. همچنین با وجود امکاناتی مانند سلف سرویس و رستوران‌های آزاد دانشجویی، مشکل تغذیه شما و دیگر دانشجویان را برطرف کرده‌اند.

بخش معاونت فرهنگی و دانشجویی اصفهان در کنار واحد‌های زیر مجموعه خود، امکانات را هنگام حضور در خوابگاه برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند؛ بنابراین در زمان‌های که شما و دیگر دانشجویان در خوابگاه حاضر هستید، می‌توانید از برنامه‌های مشاوره‌ای در زمینه تحصیلی یا شغل و همچنین ورزشی استفاده کنید.

برخی از امکانات رفاهی در خوابگاه‌های دانشگاه اصفهان، شامل موارد زیر است:

 • توزیع و پخش غذا در خوابگاه
 • مرکز امداد و ایمنی
 • وجود مرکز بهداشت و درمان همراه با آمبولانس
 • وجود رستوران آزاد دانشجویی
 • انواع غرفه‌های آرایشگاهی، خیاطی و سوپری
 • سالن‌های مختلف بدنسازی
 • وجود دفتر مرکز نابینایان دانشگاه در داخل خوابگاه
 • سالن‌های متعدد مطالعه و نمازخانه به صورت کاملاً مجزا
 • وجود مهمان‌سرا برای دانشجویان غیر خوابگاهی
 • ایستگاه‌های اتوبوس جهت دسترسی به تمام محوطه دانشگاه
 • انواع کارگاه‌های نجاری، تأسیسات، برق و جوشکاری
 • زمین‌های ورزشی والیبال، فوتبال، بسکتبال
 • زمین چمن مصنوعی و همچنین آسفالت برای دختران دانشجو
 • انواع سالن‌های دارت، ژیمناستیک، سنگ نوردی و شطرنج
 • برگزاری انواع مسابقات ورزشی
 • اردو‌های فرهنگی و زیارتی
 • استخر سر پوشیده شنا

اصلی‌ترین امکانات دانشگاه اصفهان

 

 

 

نحوه رزرو غذای دانشجویی در دانشگاه اصفهان

در صورتی که شما جزء دانشجویان تازه وارد دانشگاه اصفهان هستید، باید برای رزرو غذایی دانشجویی مراحلی را طی کنید. این غذا بر اساس نرخ یارانه‌ای بوده و به عبارت دیگر می‌تواند در کاهش هزینه‌های تحصیل به شما کمک کند. همچنین احتمالاً به خاطر کلاس‌ها و حضور در آن‌ها، فرصت کافی برای تهیه غذا ندارید.

بنابراین استفاده از غذایی دانشجویی به شما پیشنهاد می‌شود. بخش اتوماسیون تغذیه دانشگاه اصفهان، برای رزرو غذا دانشجویی چند مرحله را در نظر گرفته است که در ادامه به ترتیب به این مراحل، اشاره شده است. این مراحل، عبارت هستند از:

 • برای شارژ غذا ابتدا باید وارد سایت دانشگاه http://ui.ac.ir شوید.
 • در قسمت سایر سامانه‌ها و بخش اداره تغذیه، گزینه سامانه تغذیه را انتخاب کنید.
 • اکنون شماره دانشجویی و رمز عبور که شماره کد ملی شما است را وارد کنید.
 • به بخش قسمت افزایش اعتبار رفته و به صورت اینترنتی با کارت‌های شتاب و رمز دوم آن، کارت تغذیه را شارژ کنید.
 • اکنون وارد قسمت منوی غذا شوید. شما در این زمان امکان رزرو غذای یک ماه آینده خود را دارد.
 • البته در صورتی که در خوابگاه ساکن بوده و برای حضور در خوابگاه کارت دریافت کرده‌اید، می‌توانید شام و صبحانه را نیز رزرو کنید. البته در زمان رزرو غذا‌ها، شماره سلف‌ها را با دقت وارد کنید.

امکان فروش غذای دانشجویی رزرو شده را ندارید، بنابراین در صورتی که قصد استفاده از غذا را ندارید، یک روز قبل جهت لغو رزرو غذا اقدام کنید. همچنین در صورتی که غذا رزرو شده را مورد مصرف قرار ندهید، مبلغ غذا از شما کم شده و به حساب شما برنمی گردد.

اگر به هر دلیلی امکان رزرو غذای دانشجویی را نداشتید، می‌توانید از غذای دانشجویی آزاد در دو رستوران یاس و سلف سرویس اختران بی‌نشان استفاده کنید. بنابراین آگاهی از آدرس این رستوران‌ها، کمک بزرگی هنگام رزرو نداشتن غذا به شما می‌کند.

آدرس سلف سرویس اختران بی‌نشان ضلع شرقی فلکه ابوریحان، جنب حرم ‌الشهدا گمنام است. امکان استفاده از غذا برای دانشجویان پسر و دختر در این سلف سرویس وجود دارد. دانشجویان دختر و پسر برای غذا خوردن می‌توانند، در رستوران یاس ۱ و ۲ حضور پیدا کنند.

آدرس رستوران یاس شماره ۱ جنب مسجد دانشگاه و رستوران یاس شماره ۲ در بخش ورودی و دقیقاً روبروی خوابگاه شهید سلیمان خاطر واقع شده است. یک نکته بسیار مهم برای دانشجویان تازه وارد، انجام تست‌های سلامت جسم و همچنین تکمیل کارنامه سلامت روان و پایش سلامت است.

شما و دیگر دانشجویان تازه وارد باید به مرکز بهداشت، مرکز مشاوره و اداره تربیت بدنی مراجعه کنید تا پس از انجام آزمایش‌های لازم، فرم تکمیل شده راه با کارشناس آموزشی دانشکده خود تحویل دهید. در صورتی که تا ۳۰ آبان این فرم تکمیل نشود، امکان استفاده از کارت تغذیه برای شما غیر ممکن خواهد بود.

نحوه رزرو غذای دانشجویی در دانشگاه اصفهان

 

لیست خوابگاه‌های خصوصی دخترانه دانشگاه اصفهان

در صورتی که امکان استفاده از خوابگاه‌های دولتی دانشگاه اصفهان نداشتید، می‌توانید به پانسیون‌های معتبر خصوصی مراجعه کنید. اکنون با این شماره خوابگاه دانشگاه اصفهان تماس بگیرید یا به آدرس‌های آن‌ها مراجعه کنید تا در مدت زمان حضور در دانشگاه اصفهان، از نظر اسکان مشکلی نداشته باشید.

اسم آدرس شماره تلفن
خوابگاه دخترانه خورشید اصفهان اصفهان، خ شیخ صدوق شمالی، کوچه شهید احمدی، پلاک ۶۰ ۰۹۱۳۲۷۰۴۸۲۹
خوابگاه دخترانه هاجر اصفهان اصفهان، سپاهان شهر، خیابان توحید، نبش خیابان سعادت ۰۹۱۳۱۱۴۹۰۸۴
خوابگاه دخترانه جزیره اصفهان اصفهان، فلکه جمهوری، اول خیابان امام خمینی، کنار فروشگاه جزیره ۰۹۱۳۲۷۰۷۸۳۰
خوابگاه دخترانه نور اصفهان اصفهان، خیابان کاوه، خیابان ادیب، بعد از کوچه تختی ۰۹۱۳۸۷۶۵۲۱۱
خوابگاه دخترانه آرام اصفهان اصفهان، چهار راه نقاشی، ابتدای خیابان فلسطین، پلاک ۴۶۸ ۰۹۱۰۵۶۱۷۵۳۸
خوابگاه دخترانه ترنم اصفهان اصفهان، چهارراه نظر، کوچه باغ ارم، پلاک ۸ ۰۹۱۳۸۸۸۶۰۳۹
خوابگاه دخترانه مطهره اصفهان اصفهان، سپاهان شهر، خیابان تعاون ۱، مجتمع سینا ۰۹۱۳۹۰۶۲۶۴۸
خوابگاه دخترانه کیمیا اصفهان اصفهان، خیابان خاقانی، نبش خیابان خواجه پطرس، پلاک ۲ ۰۹۱۳۲۲۶۰۹۳۸
خوابگاه دخترانه تندیس اصفهان اصفهان، خیابان مرداویج، خیابان شیخ کلینی، خیابان استقلال جنوبی، کوچه شماره ۴، پلاک ۶۰ ۰۹۱۳۱۶۵۶۶۴۲
خوابگاه دخترانه سنایی اصفهان، خیابان امام خمینی، چهار راه اول، کوچه صدر، پلاک ۳۳/۶۴۳ ۰۹۱۳۳۰۷۸۲۷۷
خوابگاه دخترانه صدرا اصفهان اصفهان، هشت بهشت غربی، خیابان ملک جنوبی، کوچه شیخ یوسفی، پ ۸۲ ۰۹۱۳۱۲۸۴۵۰۴

لیست خوابگاه خصوصی پسرانه دانشگاه اصفهان

دانشگاه اصفهان برای دانشجویان پسر، امکان اسکان در خوابگاه‌های دولتی را فراهم کرده است. اما به دلیل افزایش متقاضیان، امکان اسکان همه این عزیزان در خوابگاه دولتی غیر ممکن است. به همین دلیل آن‌ها خوابگاه‌های خصوصی را برای پسران آماده کردند. در جدول زیر اسامی برخی از این خوابگاه‌ها بیان شده است.

اسم آدرس شماره تلفن
خوابگاه پسرانه حوریه اصفهان اصفهان، شهرک امیریه، خیابان ۸، جنب حسینیه یزدی‌ها ۰۹۱۳۱۲۶۷۴۹۶
خوابگاه پسرانه فرهیختگان اصفهان اصفهان، دروازه تهران، خیابان خرم، کوچه فیض، پلاک ۱۰ ۰۹۱۳۶۴۰۱۹۷۰
خوابگاه پسرانه عدالت اصفهان سپاهان شهر،  میدان توحید، اول خیابان توحید شرقی، مجتمع پرنیا ۰۹۱۳۱۷۰۵۶۰۶

مقررات خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه اصفهان

در صورتی که متقاضی دریافت حق اسکان در خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه اصفهان هستید، باید از مقررات و استاندارد‌های این محیط‌ها اطلاعات کافی داشته باشید. تقریباً در همه خوابگاه‌های اصفهان، شرایط یکسان است. تنها تفاوت بین مقررات آن‌ها، در برخی از قوانین مانند ساعات ورود یا خروج است.

اما از مهم‌ترین و اصلی‌ترین قوانین خوابگاه‌ها، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • همه اموال و امکانات موجود در خوابگاه‌ها مانند تختخواب، جزء اموال عمومی است؛ بنابراین شما و دیگر دانشجویان باید در مراقبت و سالم نگه داشتن آن‌ها تمام تلاش خود را انجام دهید. همچنین حق استفاده شخصی از این اموال غیر ممکن است.
 • در صورتی که در خوابگاه‌های دانشجویی مستقر شدید، مهم‌ترین مسئله توجه به آسایش و آرامش هم اتاقی‌ها و دیگر دانشجویان خوابگاه است.
 • شما و دیگر دانشجویان باید در مراقبت از اموال خود، تلاش کنید. در صورت گم شدن یا آسیب به اموال شما، خوابگاه هیچ گونه مسئولیتی در برابر وسایل شما متقبل نمی‌شود. زیرا بر اساس مقررات خوابگاه‌ها، آن‌های هیچ مسئولیتی در برابر وسائل شما ندارند.
 • حق دادن کلید اتاق، به دیگران را ندارید. در صورت گم شدن کلید، سریعاً با مسئولان خوابگاه تماس بگیرید تا آن‌ها قفل اتاق را به طور کامل عوض کنند. زیرا امکان دزدی از وسائل شما و همچنین اموال خوابگاه در چنین شرایطی وجود دارد. همچنین شما خود به تنهایی حق عوض کردن کلید را ندارید.
 • شما به عنوان دانشجوی که در خوابگاه مستقر هستید، یک کارت خوابگاه دریافت می‌کنید؛ بنابراین باید بر اساس کارتی که در اختیار دارید، هزینه خوابگاه را پرداخت کنید.
 • مسئولان خوابگاه برای شما به عنوان شخصی که ساکن آن محیط هستید، مجوز صادر می‌کنند؛ بنابراین حق ورود افراد تازه را بدون هماهنگی به محوطه خوابگاه را ندارید.
 • تمام اعلامیه‌ها را در محوطه خوابگاه، باید با اجازه مسئولان نصب کنید. در غیر این صورت، شما از قوانین خوابگاه تخلف کرده‌اید.
 • در محوطه خوابگاه حق عکس‌برداری یا فیلم‌برداری بدون مجوز را ندارید. در صورتی که نیاز به فیلم یا عکس دارید، ابتدا باید از مسئولان اجازه فیلم‌برداری و عکس‌برداری بگیرید.

مقررات خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه اصفهان

 

مدت زمان استفاده از خوابگاه دانشجویی دانشگاه اصفهان

استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی، برای یک مدت زمان مشخص است. البته این مدت زمان را وزرات علوم مشخص کرده و سپس به همه دانشگاه‌های ابلاغ شده است. بنابراین هنگام اخذ مجوز جهت اسکان در خوابگاه‌های دانشجویی، حواس شما باید به مدت زمان حضور در خوابگاه باشد.

در صورتی که شما یا یکی از دانشجویان، مدت زمان تحصیل او طولانی شد؛ پس از مدت زمان مجاز حضور در خوابگاه، باید آن محیط را ترک کند.

در جدول زیر مدت زمان مجاز استفاده از خوابگاه‌های دانشگاه اصفهان، بیان شده است.

دوره تحصیلی تعداد نیم سال تحصیلی مجاز
کارشناسی نا پیوسته چهار  نیم سال
کاردانی نا پیوسته چهار نیم سال
دکتری تخصصی هشت نیم سال
کارشناسی پیوسته هشت نیم سال
کارشناسی ارشد نا پیوسته پنج نیم سال
دکتری حرفه‌ای چهارده نیم سال

دریافت خوابگاه افراد با شرایط خاص

دانشگاه اصفهان برای دانشجویانی که دارای شرایط خاصی هستند، اولویت‌های را در نظر گرفته‌اند. برخی از اصلی‌ترین شرایط دریافت خوابگاه برای افراد با شرایط ویژه، عبارت هستند از:

 • دانشجویان با بیماری خاص و صعب‌العلاج یا وجود شخص بیمار خاص در بین اقوام درجه یک
 • خانواده ایثار‌گر و شهدا
 • دانشجویی با چند برادر یا خواهر در دانشگاه‌های دیگر
 • بچه‌های کارمندان دانشگاه
 • افرادی دارای رتبه ۱ الی ۳ المپیاد‌های علمی

سؤالات متداول

 1. خوابگاه‌های اصفهان چه مقرراتی دارند؟

عدم عکس‌برداری و فیلم‌برداری در محوطه بدون مجوز، توجه به آسایش و آرامش سایر افراد خوابگاه

 1. دانشکده‌های اصلی دانشگاه اصفهان کدام‌اند؟

دانشکده فنی و مهندسی، دانشکده ادبیات، دانشکده علوم تربیتی و دانشکده مجازی

 1. برخی از اولویت‌های دریافت خوابگاه کدام‌اند؟

وجود بیماری صعب‌العلاج در دانشجو یا بستگان درجه یک، دانشجوئی از خانواده شهدا و ایثارگر، بچه‌های کارکنان و کارمندان دانشگاه و رتبه‌های اول تا سوم المپیاد‌های علمی

سؤالات متداول

 

شارینو

در سایت معتبر شارینو اطلاعات بسیار مفیدی در رابطه با بیمارستان‌های اصفهان و خدمات ارائه شده از سوی این مراکز به دست می‌آورید. یکی از اصلی‌ترین خدمات ارائه شده در این بیمارستان‌ها، مختص خانم‌ها است. با وجود پزشک ماما در اصفهان و پزشک زنان در اصفهان، نیاز بسیاری از خانم‌ها برطرف می‌شود.

البته سایت شارینو در موضوع پزشکی مطالب بسیار جذابی درباره پزشک پوست و مو و زیبایی در اصفهان، و پزشک تغذیه در اصفهان برای شما آماده کرده است. در صورت علاقه به این موضوعات، حتماً به این سایت سری بزنید.

در صورتی که نیاز‌مند به آدرس و شماره آتلیه‌های اصفهان هستید، حتماً مقاله مرتبط با این موضوع را در سایت شارینو مورد مطالعه قرار دهید تا اطلاعات شما در این زمینه افزایش پیدا کند. در صورتی که علاقه‌مند به باغ و باغ داری هستید، می‌توانید محتوا‌های مانند هرس باغ در اصفهان و پیوند درخت در اصفهان را مطالعه کنید.

بدون تردید مطالب ارائه شده این مقاله‌ها کمک بسیاری به شما می‌کنند تا عملیات باغ داری و هرس باغ، برای شما آسان‌تر صورت بگیرد.

از دیگر مطالب ارائه شده در سایت شارینو مطالبی درباره لوازم خانگی و تعمیر آن‌ها است. از اصلی‌ترین مقاله‌ها در این زمینه می‌توان به تعمیر مبل در اصفهان، تعمیر پکیج در اصفهان، تعمیر شومینه در اصفهان و تعمیر فن کویل در اصفهان اشاره کرد.

همچنین مطالبی مفیدی در رابطه مراکز خرید اصفهان، مراکز تفریحی اصفهان و کافه‌های اصفهان نیز ارائه شده است.

سخن پایانی

دانشگاه اصفهان یکی از معتبر‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه‌های ایران بوده و دانشکده‌های متعددی در آن تأسیس شده‌اند تا دانشجویانی مانند شما، امکان ادامه تحصیل را داشته باشند. البته برای این که شما و دانشجویان شهرستانی امکان تحصیل راحت‌تر داشته باشند، خوابگاه‌های متأهلی یا مجردی را فراهم کرده‌اند.

البته با توجه به افزایش تعداد دانشجویان در سال‌های اخیر، خوابگاه‌های دولتی با کمبود مواجه شده‌اند؛ بنابراین مسئولان با فراهم کردن خوابگاه‌های خصوصی، امکان سکونت را برای شما در اصفهان فراهم می‌کنند. در چنین شرایطی شما می‌توانید با شماره خوابگاه دانشگاه اصفهان تماس بگیرید تا شرایط حضور و ثبت نام را به شما عنوان کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *